Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Ruh Hali : 2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama Centil10
Tuttuğu Takım : 2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama Galatasaray
Rep Gücü : 192

2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama Empty
MesajKonu: 2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama   2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama EmptySalı Şub. 03, 2009 3:53 pm

Arkadaşlar anladım ki gazetelerin yazdıklarından felan pek birşey anlaşılmamış..Burda sade halk diliyle anlatayım istedim..
Önce yükseköğrenimler için sınava giriliyor
Burda 4 temel dersten 45er soru toplam 180 soru geliyor..
Bu sınavla iki yıllıkla girilebiliyor ve barajın geçilmesi durumunda ikinci aşamaya hak kazanılıyor..
İkinci aşamada ise 5 ayrı sınav var
lys1=matematik
lys2=fen
lys3=türkçe
lys4=sosyal
lys=yabancı dil
Şimdi diyelim ben sayısal okumuşum..Sayısal bir bölüm istiyorum üniversitedede..O zaman lys1 ve lys 2 ye giriyoruz..Sözelsem lys3 lys 4..EA cıysam lys1 lys3
şeklinde..
Ama sayısalcıysam ve sözel bir bölüm istiyorsam yinede..Bu durumda yine lys3 ve lys4 e giriyorum..Katsayı problemi vs yok..Farketmiyor lisede hangi bölümde olduğumuz..
Meslek liselerine gelince..Aynı şey..Diyelim elektrik bölümündeyiz..Bölüm sayısal oluyor..
Biz ise sözel bir bölüm istiyoruz..Lys3 ve lys4 e giriyoruz..Hiç fark etmiyor diğer liselerden katsayı vs yok..
Ama lys1 ve lys 2 yi çözersek sayısal old. için alanımız ek puan alıyoruz..Diğer liselere göre avantajlı oluyoruz..Ama unutmayın alan dışı tercihte dezavantaj söz konusu değil..
Ortaöğrteim başarı puanı da yok denecek kadar az..Bu da demek oluyor ki karnelerimizin ve lisemizin anadolu olup olmamasının pek bir önemi yok..
Ben şahsen bu sistemi çok beğendim..Adalet açısından..
Eğer sorularınız varsa yardımcı olabilirim..
Başarılar dilerim..
Saygılar..
http://frmportal.eniyiforum.net

2010 Öss İle İlgili Sade Açıklama
1 sayfadaki 1 sayfası